ON a ONA po deťoch: Nevyhadzujte chlapa z postele

ON a ONA po deťoch: Nevyhadzujte chlapa z postele

14.2.2020 , autor: Eva Valentíny , foto: istockphoto.com

Možno ste ho vyhodili z postele, zmenili mu miesto pri stole (lebo kde inde dať detskú stoličku), prestali ho naozaj počúvať a pre nekonečnú únavu začali odmietať radovánky v posteli.

Možno vám už ani nezáleží na tom, či sa mu páčite a už vás nahneval na tisíc spôsobov: od neuprataných ponožiek až po zabudnuté dieťa v škôlke.

Ale je to TEN, pre ktorého ste kedysi nedokázali zaspať a tešili sa na každú sekundu s ním. Je to TEN, s ktorým ste sa rozhodli stráviť život. Nedovoľte, aby sa láska k nemu vytratila – aspoň nie bez boja!

Lásku treba polievať každý deň

Kedysi ste mu písali zamilované odkazy, hodinu ste sa maľovali na rande a mesiac rozmýšľali nad tým, čím ho obdarovať k výročiu dňa, kedy ste sa prvýkrát stretli.

Dnes mu dávate rozkazy, čo všetko MUSÍ doma urobiť, nedbáte na to, ako vyzeráte a zabudnete alebo „odfláknete“ aj jeho narodeniny. Skúste sa však na neho opäť pozrieť tými zamilovanými očami. Pripomeňte si, čo všetko je na ňom úžasné a vedome zastavte všetky výčitky, ktoré vám víria v hlave (a často ich poviete aj nahlas).

Je možné, že on robí, čo vie – napriek tomu, že vám je to stále málo. Skúste mu byť opäť aj partnerkou, priateľkou a milenkou. Verte mi – bude to baviť aj vás.

on a ona po deťoch

Rola matky je náročná a ženu pohltí

V zápale boja o dokonalosť v materstve ste zabudli na seba aj na neho. Lenže vy NEmusíte byť supermatka, ktorej dieťa má vždy dokonale učesané copčeky a rovnaké ponožky. Môžete deti občas nechať aj len tak byť – najlepšie  učiť ich byť aj s niekým iným ako s vami.

Keďže úsmev po návrate domov vám z tváre ešte dlho nezmizne, budú z rodinného šťastia profitovať aj ony samy. Zarezervujte si teda dobrú reštauráciu, hotel alebo nejaký spoločný adrenalínový zážitok a uvidíte, že spolu zažité veci vás k sebe opäť priblížia.

Situácia je vážna... 

... alebo kedy ste sa spolu naposledy zasmiali?

Šok z rodičovských povinností a strata slobody otrasú aj tým najpevnejším partnerským vzťahom. Zodpovednosť za malý bezbranný batôžtek rodičov často  úplne zavalí – nehovoriac o ešte komplikovanejších situáciách, akými sú popôrodná depresia alebo riešenie zvýšených finančných nákladov a pod.

Treba si však pripomínať, že narodenie ďalšieho člena rodiny je pozitívna (i keď zároveň nesmierne stresujúca) udalosť a váš život – ako taký – sa ňou nekončí. Na niektorých veciach sa treba jednoducho zasmiať.

Nestresujte sa z detí viac ako je nevyhnutné. Nestrácajte schopnosť rozosmiať partnera a nerobte drámu z maličkostí. Deti sú veľmi životaschopné tvory, ktoré prežijú aj to, ak im namiesto 100 % bio večere pripravíte pizzu a občas neumyjete zuby.

Oveľa viac pre ne znamená to, že sú obaja rodičia v pohode a stále ŠŤASTNE spolu. Zabudnite teda na vždy pripravenú, zodpovednú a večne zachmúrenú mamu, ktorá sa z vás postupne stala. Vypustite paru. Zavtipkujte si s manželom a uvidíte, ako sa do vášho vzťahu opäť vráti pohoda a pokoj.

Oteckovia sú v tom tiež

Novopečeným oteckom sa – čo sa týka partnerstva – odporúča hlavne trpezlivosť. Mali by byť chápaví voči svojim partnerkám a trpezlivo čakať, kým sa žena ich snov opäť vráti, keď ju dieťa bude menej potrebovať. To ich však často stavia do pasívnej role čakateľa. Na vzťahu však treba pracovať neustále. Ak je otec – hlava rodiny – aktívny, vie premeniť túto zaťažkávaciu skúšku vzťahu na obdobie rastu. Ak sú obaja vo všetkom naozaj spolu, premenia sa aj ťažké chvíle na krásne spomienky.

Raz sa možno zasmejete na tom, ako ste svoje vrieskajúce batoľa nosili na rukách, či na tom, ako ste sa pre nezhody vo výchove vždy pohádali. Bude to niečo, čo ste zažívali spolu a čo v konečnom dôsledku posilní váš vzťah. Trpezlivosť vám síce pomôže prekonať ťažkosti, ktoré po narodení dieťaťa celkom určite prídu; ale obojstranná aktívna snaha o udržanie vzťahu vám prinesie ovocie vo forme zocelenia vášho partnerstva. 

Prakticky to znamená, že muž by mal častejšie povzbudzovať, chváliť, počúvať prežívanie partnerky a prevziať akciu do svojich rúk. Kvôli žene sa to vždy oplatí. 

Späť na úvod