5.8.2022
, autor:
Redakcia
, foto:
istockphoto.com
U malého bábätka je však bolesť bruška vždy nepríjemná. Môže nariekať vysokým plačlivým tónom, až vyslovene kričať, krúti končatinami a snaží sa ich striedavo krčiť a vystierať. Najčastejšou príčinou bolesti brucha dojčiat býva nezrelosť tráviacej sústavy, čo má za následok meteorizmus (zvýšená plynatosť v zažívacom trakte, ktorá spôsobuje tlakom na črevnú stenu kolikové bolesti bruška).
Jednou z príčin brušnej koliky môže byť aerofagia, keď deti pri prehĺtaní mlieka prehltnú aj väčšie množstvo vzduchu, čím dochádza k nafúknutiu tráviaceho traktu a k vzniku bolesti. Narušenú rovnováhu medzi príjmom a výdajom plynov dosiahneme tým, že dieťatku robíme počas pitia prestávky na odgrgnutie.
Dojčené dieťa si reguluje príjem potravy a jeho množstvo samo. U umelo živených detí príjem nadmerného množstva mlieka zaťaží tráviaci systém, čo môže spôsobiť bolesti bruška, čiže u umelo živených dojčiat dochádza ku kolikám pri nadmernom podávaní cukrov a prekrmovaní. Aby sme sa vyvarovali nadmerného prehltávania vzduchu pri pití, robíme na cumľoch čo najmenšie dierky a mlieko pri príprave čo najmenej pretrepávame, aby sa nespenilo.
Dnes sú na trhu dostupné aj antikolikové cumlíky, ktoré znižujú množstvo prehĺtaného vzduchu. Bolesti bruška u dojčiat často spôsobuje aj alergia na bielkoviny kravského mlieka a gastroezofageálny reflux (GER), keď dojča po pití grcká, a to najmä u detí v prvých mesiacoch života.
Ak máte pocit, že vaše bábätko trápi boľavé bruško – napr. ak plače, priťahuje nôžky k brušku, má ho tvrdé, rôzne sa krúti alebo vzpiera a pod., môžete vyskúšať rozličné spôsoby, ako mu pomôcť: