Laryngitída: Prvá pomoc a liečba

Laryngitída: Prvá pomoc a liečba

14.1.2022 , autor: NÚDTaRCH , foto: istockphoto.com

Laryngitída je vírusového pôvodu, s charakteristickými príznakmi. Čo robiť pri Laryngitíde?

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Martina Seňková,  z Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o.( NÚDTaRCH) v Dolnom Smokovci.

MUDr. Martina Seňková

Čo je to laryngitída? Čo ju spôsobuje? Ako sa prejavuje?

Laryngitída, teda zápal hrtana, je ochorenie spôsobené zúžením priestoru pod hlasivkami v dôsledku zápalového opuchu sliznice. Najčastejšou príčinou laryngitídy býva nádcha či zápal hrdla spôsobený vírusmi, kedy dochádza k prieniku infekcie nižšie do dýchacích ciest. Vyšší výskyt laryngitíd zaznamenávame v prechodných ročných obdobiach a zimných mesiacoch. Typicky dochádza k náhlemu nástupu ťažkostí v nočných hodinách, dieťa je nepokojné, má zachrípnutý hlas, štekavo drsne kašle, prítomný môže byť drsný ostrý zvuk pri nádychu tzv. stridor,  až známky sťaženého dýchania, t.j. otvorené ústa pri dýchaní, rýchle dýchanie, zaťahovanie mäkkých častí  hrudníka, omodrávanie.

Aká je prvá pomoc, čo mať doma prichystané? Zlepšuje inhalácia minerálnej vody priebeh laryngitídy? Kedy podať prednisonový čípok, inhaláciu adrenalínu, salbutamol?

Dôležité je zachovať pokoj. Laryngitída sa zlepšuje na chladnom zvlhčenom vzduchu, pomáha otvorenie okna či chladničky, mokrý uterák na radiátor, zvýšená poloha tela. Aby bola sliznica hrtana zvlhčená, dôležité je dbať na dostatok tekutín, pomáha inhalácia známej minerálnej vody. Podávame kalciový sirup, prípadne aj lieky na utlmenie kašľa, antihistaminiká, pri horúčke antipyretiká, napr. paracetamol. Už pri neutíchajúcom dráždivom štekavom kašli podať jednorázovo prednisonový čípok do konečníka, ktorý väčšine detí pomôže.

Pri pretrvávaní ťažkostí vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Inhaláciu adrenalínu podávame iba v zdravotníckom zariadení pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Pri laryngitide je inhalácia salbutamolu (lieku na roztiahnutie priedušiek) neúčinná, pretože ten pôsobí na roztiahnutie dolných dýchacích ciest, t.j. priedušiek. Naopak, ak  prejde infekcia z hrtanu aj na priedušky, počujeme piskoty vo výdychu či pozorujeme známky sťaženého dýchania, vtedy je inhalácia salbutamolu nevyhnutná.

Zlepšuje sa laryngitída vekom dieťaťa? Bude mať aj mladší súrodenec laryngitídu? Môže prejsť laryngitída do chronicity? 

Laryngitída postihuje najčastejšie deti od dojčenského veku až po predškolský vek. U mladšieho dieťaťa je predispozíciu k laryngitíde ťažko predpovedať, spadá do rizikovej kategórie. U starších detí sa zvyknú laryngitídy postupne ,,vytratiť". Pretrvávanie ťažkostí v staršom veku môže poukazovať na stavy súvisiace s alergiou či mimopažerákovým refluxom.

laryngitída

Ako laryngitíde predchádzať? Je v sychravom počasí vhodná prechádzka vonku? Ako zistím, že je dieťa doliečené?

Laryngitíde vo väčšine prípadov predchádza nádcha či zápal hrdla, preto je dôležitá prevencia  -  preplachovať nos slaným roztokom, pravidelne odsávať či fúkať sekrét z nosa, podávať nosné kvapky, dbať na dostatok tekutín, vitamínov, dostatočný pravidelný spánok. K posilňovaniu imunity je nevyhnutný pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu v každom počasí. Je pravda, že v hmlistom sychravom počasí stúpa výskyt laryngitíd. Pozorujeme to aj u našich hospitalizovaných pacientov. Dôležité je byť pripravený. U detí s opakovanými laryngitídami by mal byť prednisonový čípok súčasťou domácej chladničky. Dieťa považujeme za doliečené, keď nejaví známky ochorenia, a zdravotný stav je podobný tomu pred chorobou. Doliečenie stavu zhodnotí ošetrujúci lekár.

Čo robiť, ak má 2-mesačné dieťatko pauzy v dýchaní a potom sa nadýchne? Je možné preveriť u 7-ročnej dcérky, či treba užívať lieky na astmu? Je možné, že počas vyšetrenia nevedela ,,fúkať do trubičky´´?

Tieto otázky veľmi nesúvisia s témou laryngitíd, ale, samozrejme, odpovieme. V rámci prevencie náhleho úmrtia v spánku je dôležité u dojčiat používať apnoe podložky. Odporúčame s dieťatkom navštíviť detského lekára. ,,Fúkanie do trubičky“ alebo spirometria je objektívne funkčné vyšetrenie dýchania. To znamená, že toto ,,objektívne“ vyšetrenie nevieme oklamať. Pri prieduškovej astme pozorujeme zápal dolných dýchacích ciest, ktorý je chronický, to znamená, že aj liečbu je potrebné podávať dlhodobo. Ak má dcérka ťažkosti (uvádzate, že sa zadýcha do schodov), vyšetrenie u detského pneumológa s kontrolným spirometrickým vyšetrením je namieste. Antiastmatická liečba je veľmi dobre tolerovaná. Viac obáv vzbudzujú dôsledky neliečenej prieduškovej astmy. Zárukou účinnej liečby je okrem správne zvoleného inhalačného lieku aj jeho správna aplikácia, v detskom veku pomocou vzduchovej komôrky.

V prípade, že Vaše dieťatko trápia opakované laryngitídy, môžete sa informovať u svojho obvodného lekára o možnosti vypísania diagnosticko-liečebného návrhu na hospitalizáciu v Národnom Ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o. Dolný Smokovec. Hospitalizácia v NÚDTaRCH, n.o. je vhodná na realizáciu všetkých potrebných vyšetrení pre pacientov od narodenia do dovŕšenia 19 roku života. Výhodou hospitalizácie je taktiež možnosť  absolvovať primárne a predprimárne vzdelávanie priamo v našom zdravotníckom zariadení a tak nezmeškať školské povinnosti.

Späť na úvod