Kika Belicová

Hravá edukácia

Kika Belicová

Kika Belicová 


Vnímam sa ako tvorca zážitkovej edukácie pre deti. 
Od narodenia dcéry Hanky som sa začala zaujímať  o hravé vzdelávanie a zatiaľ ma to drží :)

Vzniklo z vnútornej motivácie a radosti viesť dcéru láskavejším spôsobom. Začala som chodiť na rôzne kurzy, školenia, prednášky. Postupne som nadobudnuté vedomosti zdieľala s maminami z okolia. Stretnutia u nás na dvore sa premiestnili do detského centra, až som začala chodiť na cesty s autom plným pomôcok po celom Slovensku. Prednášala som v téme ako zaviesť Montessori pedagogiku do domácich podmienok. Cieľom bolo ponúknuť rodičom praktické zručnosti, čo je pripravené prostredie a ako ho vytvorím, prečo moje dieťa neustále zapína a vypína svetlo, púšťa vodu, všetko "pchá" do úst vysvetľovalo senzitívne obdobie a ako môžme zmeniť náš spôsob komunikácie s dieťaťom a aplikovať ho do praxe.

Vývoj spôsobil, že som začala pracovať v občianskom združení Cuketa, ktoré zastrešuje komunitné vzdelávanie detí v škôlke aj v škole na prvom i druhom stupni. Tu som sa vďaka skvelej Zuzane Kiripolskej Ščasnej dostala do praxe a zručnosť som mohla aplikovať.

Vývoj pokračoval a zo škôlkarov som prestúpila k deťom na prvom stupni a vytvorila si projekt Cesta okolo sveta. Každý pondelok s deťmi navštevujem prstom na mape krajiny, ktorú rozoberáme prostredníctvom pomôcok, fotografií, videí či praktických skúseností ako varenie, pečenie, tvorba 3D projektov. 

Vďaka tomu,že som sa nikdy nevzdala svojich snov, som mohla absolvovať množstvo kurzov, workshopov, školení či výcvikov. Tieto skúsenosti mi dali priestor myslieť aj za hranice bežných možností.

Tie som spojila v koncepte Malá Haňa. Ide o knihu, ktorá zahŕňa 15 básní inšpirovaných jogovými pozíciami. Cieľom bolo poukázať na tak vzácny ČAS. Ktorý nám uniká pomedzi prsty. Na ČAS, ktorý vďaka cvičeniu, čítaniu môžeme tráviť s dieťaťom. 
Každá báseň obsahuje informácie, ktoré sa dajú s deťmi rozoberať vďaka pomôckam. Tak vznikol koncept, ktorý prepája zážitkovú edukáciu s jogou. 

Ako tvorca zážitkovej edukácie ponúkam

Okrem toho sa venujem aktivitám, ktoré ma bavia a napĺňajú. Jednou  z nich je aj záhrada v projekte Z.E.M.