DĹŽKA VIDEA
hodinu 5 minút 20 sekúnd
Obľúbené
Video je dostupné pre členstvá Basic, Prémium, Prémium Plus. Prihláste sa alebo Zakúpte si členstvo.

Ako nevychovať agresora a obeť šikany?

Kto je obeť? Kto je agresor? Aký je medzi nimi vzťah? Akú rolu v šikane detí zohráva rodič? Vysvetľuje JUDr. Ivett Pavlis z projektu Rodič ľavou zadnou v otvorenom rozhovore s Dianou.
Šikana je veľmi kontroverzná téma, nikto nechce dostať túto nálepku a prvé reakcie rodičov agresora sú útok, popieranie a obviňovanie iných detí. Je to prirodzené. Možno vám pohľad na šikanu zmení tento rozhovor, kde Ivett vysvetľuje prečo sa šikana deje, a prečo ju robia deti u ktorých to čakáme najmenej.Kto teda naozaj šikanuje? Čo je to syndróm anjelika, srandistu či drsniaka?
Chcete predchádzať šikane? Chcete pripraviť dieťa na život tak, aby sa vedelo zastať seba samého a nemalo dôvod ubližovať druhým?
Šikana sa netýka len detí, vyskytuje sa už v škôlke, ale aj v dospelosti na pracovisku. Veľakrát sa roly s prechodom do nového prostredia prehodia.
Nástroje v boji proti šikane:
  • budovanie schopnosti empatie u detí
  • ocenenie vs pochvala
  • rituály s deťmi, kedy sa nám zdôveria
Vypočujte si prvý rozhovor z plánovanej série o šikane s Ivett Pavlis, ktorá sama zažila šikanu, riešila ju na škole svojej dcéry a stala sa oporou mnohým rodičom v tomto boji. Aké sú jej skúsenosti? 
Píšte nám vaše skúsenosti so šikanou na sociálnych sieťach MAMA a ja. Budeme sa im venovať v ďaľších rozhovoroch a webinároch s odborníkmi.

Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.
Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.